natáčení na mobil OKdron

Jak natočit skvělé video na mobil

Dostal se k nám příběh.

Ředitel prosperující firmy zabývající se strojírenstvím přišel jednoho dne ke své asistence (říkejme jí třeba Janička). Usmál se na ni a řekl: “Jani, prosím, pozítří máme ten veletrh, mohla bys natočit krátké video o naší firmě? Dostala si ten nový firemní IPhone, na ten to bude určitě hezké!” Než Jana stihla cokoliv říct dodal, “Už musím běžet máme poradu, a nezapomeň, na veletrh přijede zákazník z Německa!” Zavřel dveře a byl fuč.

Vzhledem k tomu, že práce asistentky je přinejmenším stejně těžká jak ředitele (ředitel řídí, asistentka koná), byla Jana z požadavku trochu překvapena, ale věděla, že si poradí.

Důvody, proč si natočit video sami a na telefon mohou být různé. Nejčastěji jsou to důvody časové (jak je uvedeno výše), nebo třeba finanční.

Jana na to šla systematicky, zavolala nám, aby se poradila a spolu jsme vytvořili několik kroků, jak na to, aby efektivně naložila s časem, a aby se dal výsledek prezentovat před zákazníkem.

Samozřejmě chce to dobrou techniku. Tedy mobilní telefon, spíš prémiový. Telefony se častokrát liší právě kvalitou kamery, nebo procesory, které mají vliv na zpracování videa. Předpokládejme tedy, že takovou techniku máte.

Scénář

Pokud si dopředu připravíte krok po kroku, jaké části firmy budete natáčet, máte půl práce hotovo. Zároveň vás u toho napadne spousta nápadů, co by ve videu nemělo chybět.

Začněte tím, že si představíte, že k vám potenciální zákazník přijel na návštěvu. Vy mu máte firmu představit, provést ho a ukázat mu co děláte (vč. vašich produktů), tak abyste ho přesvědčili, že jste ti praví.

Sepište si seznam oddělení – chronologicky, a seznam služeb, nebo výrobků.

Vše seřaďte za sebe v takovém pořadí, jak byste zákazníka prováděli.

Lidé

Máme tedy scénář. Je velice důležité (a to rozhodně nepodceňte!) domluvit se s lidmi z daného oddělení DOPŘEDU. Zavolejte jim, řekněte že si následující den přijdete udělat pár záběrů, ať zajistí čistotu, pořádek a informují všechny své kolegy. Na otázky “proč” odpovídejte zásadně tak, že to hodíte na pana ředitele “No víš Václave, já bych to taky netočila, ale pan ředitel mi to přikázal”. Víme, není to hezké, ale je to účinné. (A pan ředitel se to nedozví, protože si mu nikdo nedovolí stěžovat).

A jde se na to

Nebojte se toho! Nejhezčí záběry jsou pomalé a s plynulým pohybem. Např.

    1. zleva doprava (a opačně:) – s telefonem dělejte pomalý pohyb do stran, ale pozor – úhel natočení se nemění, s telefonem tedy neotáčím.
    2. zepředu dozadu,
    3. otáčení se kolem nějakého objektu – kolem osy daného objektu.
    4. NEPOUŽÍVAT (pokud to není nutné) záběry kdy telefon otáčíte kolem své osy. Tyto záběry většinou moc hezké nejsou – pokud už takové záběry používám, tak otáčím velice pomalu.
    5. Pokud máte výrobní halu, nebojte se např. nechat se vézt na paleťáku a projet halou, dát telefon do nějakého stroje apod.
Střih

Ke střihu je nejjednodušší použít jakoukoliv známou aplikaci jako iMovie pro Apple, Adobe Rush pro Android, nebo PowerDirector, případně aplikace od GoPro nebo DJI. Střih v nich je jednoduchý, intuitivní a nabídne vám vložení licencované podkladové hudby. Vyplatí se za aplikaci připlatit, je to v řádu stokorun a kvalitní software Vám ušetří hodiny práce. My osobně doporučujeme Adobe nebo PowerDirector.

Vložte hudbu, titulky a logo. Umožní vám to střihačská aplikace. Publikujte. (nejčastěji na platformách jako je YouTube, FB, IG).

Pokud se Vám samotným do natáčení nechce, pak napište nám. Náš zkušený tým, Vám pomůže a poradí s čímkoliv. Stačí se nám ozvat.