Jak se naučit létat s dronem ve 4 krocích
Může se to zdát tak jednoduché. Hlavně šéfovi, nebo týmu markeťáků. Prostě vezmete dron a natočíte video… Co je na tom? Podstatné je, aby tam bylo vidět všechno důležité, aby to působilo krásně a aby video vypadalo, jako že jej točil profík. A pokud občas fotografujete, pak to máte v oku, no není to tak?
Takové situace se dějí zcela běžně. Firma potřebuje být vidět, ukázat svůj areál, prostory nebo technologie, a nejlepší způsob je udělat video, ideálně dronem. Protože z nadhledu, přece všechno vypadá lépe. A ono opravdu vypadá. Pokud víte jak na to.
Takže, než Vás vyšle šéf nebo kolegové, abyste vzali dron a šli točit, je potřeba se řádně připravit.
Bezpečnost je až na prvním místě:
Nechcete nikoho posekat, ani zranit třeba vrtulkou. Nechcete poškodit ničí majetek ani ohrozit letecký provoz. A i když se to nezdá, tak i taková nevinná hračka může způsobit problémy s policií, nebo článek na novinkách… Negativní reklama, je taky reklama… Ale tohle prostě nechcete.
Krok číslo 1:
Nejprve si vybereme bezpečné místo. Nesmíme létat v zástavbě, nad hlavami lidí, nad silnicí. Snažte se být co nejdál od letiště, silnice i vlakové dráhy. Také zkontrolujeme, zda v okolí není vyhrazený letecký prostor – u nás můžete mít opravdový průšvih, a třeba v Řecku u vojenské základny vás můžou i zavřít, gyros a olivy sice máme taky rádi, ale ne na cele s dvaceti kriminálníky.
Než začnete létat s dronem je potřeba zkontrolovat zda se dá na daném místě létat. Zkontrolujete zde: https://dronview.rlp.cz/ A pokud Vás zajímá odkud bude svítit slunce pro lepší fotografie a videa, podívejte se sem: http://suncalc.net/
Krok číslo 2:
Zkontrolujeme předpověď počasí. Je dobré vybrat si den kdy moc nefouká, a vůbec nesněží a neprší.
Krok číslo 3:
Přečteme si manuál a složíme dron – 3x zkontrolujeme zda máme vrtule správně upevněny a zda jsme nespletli kam patří. Vždy jsou dvě vrtulky proti sobě, pokud to uděláte špatně, dron vám nepoletí a převrátí se. Pokud to dron vyžaduje, zkalibrujeme dle jeho manuálu kompas a gps. To je takové to motání a pohybování dronem. Může to působit trochu zvláštně, ale je to velice důležité ke správné funkčnosti a k pohodlnému ovládání dronu.
Krok číslo 4:
Jdeme na to. Stoupneme si co nejdál, alespoň 5m od dronu, startujeme levou páčkou (většinou) nahoru, při startu dáme plný plyn, kdyby dron zavrávoral, ať nám nespadne na zem. Vystartujeme cca do 5m a vyzkoušíme zda nám drží na místě, kdyby měl tendence uletět, ať stihneme ještě přistát. Víme, že mnoho dronů umí přistávat do ruky, ale my to nedoporučujeme, zranění se prostě statisticky stane, a pokud už do ruky přistáváte, vždy mějte brýle!!! Nic nepodceňte, dbejte na bezpečnost!
Pokud jste si jisti, že tohle zvládnete, máte z poloviny vyhráno. Pak už to chce pouze pevnou ruku, a pevné nervy.
A jak video natočit, aby vypadalo prostě skvěle? O tom si řekneme zase v dalším článku.
Náš zkušený tým, Vám pomůže a poradí s čímkoliv. Stačí se nám ozvat.